Picture1 80x80 - چگونه با دیگران صحبت کنیم ؟
هشت ویژگی مشترک بهترین سخنوران
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶
images 1 80x80 - چگونه با دیگران صحبت کنیم ؟
ترفندهای گفتگو – چطور با استفاده از ترفندهای سخنرانان حرفه ای گفتگویت را پربارتر کنی؟
آبان ۴, ۱۳۹۶
نمایش همه

چگونه با دیگران صحبت کنیم ؟

images - چگونه با دیگران صحبت کنیم ؟

صحبت کردن با دیگران

در صحبت کردن با دیگران یا مراودات اجتماعی تفاوت نمی کند، یکی از اولین کارهایی که  باید بکنیم این است که به دیگران احساس خوبی بدهیم، اغلب ما معمولاً خجالتی هستیم، من معنای خجالتی بودن را می دانم، بچه ای از محله پایین شهر که عینکی بر چشم دارد، اغلب، ما وقتی با کسانی که قبلاً آن ها را می شناسیم حرف می زنیم خجالت می کشیم، وقتی برای اولین بار با مردم حرف می زنیم و یا سخنرانی می کنیم خجالت می کشیم، به هنگام صحبت با دیگران باید به این موضوع توجه کنیم که همان طور که بارها به شکلی شنیده ایم مخاطبان ما لزوماً بیش از ما نمی دانند.

همه ما انسان هستیم، وقتی با استاد دانشگاه حرف می زنید یا با یک فضا نورد که با سرعت ۱۸۰۰۰ مایل در ساعت حرکت کرده است صحبت می کنید معنایش این نیست که باید دستپاچه شوید و خجالت بکشید.

همیشه این مطلب را به خاطر داشته باشید کسانی که با آن ها حرف می زنید در صورتی از صحبت با شما بیشتر لذت می برند که بدانند شما هم از صحبت با آن ها لذت می برید. چه شما خود را مساوی و برابر آن ها بدانید یا ندانید.

به خاطر داشته باشید که تقریبا همه ما با شکل واحدی شروع کرده ایم. به ندرت در میان ما کسانی پیدا می شوند که در دل ثروت و یا قدرت پا به عرصه وجود گذاشته باشند.اغلب ما در خانواده هایی کم در آمد یا با در آمد متوسط متولد شده ایم. اغلب ما برای پرداخت شهریه و هزینه های دانشگاه مجبور شدیم کار کنیم. با احتمال زیاد کسانی که ما با آن ها صحبت می کنیم هم شرایط ما را داشته اند. ممکن است به اندازه آن ها ثروتمند یا مشهور نباشیم. اما با احتمال زیاد سابقه و پیشینه های مشابه داریم، بنابراین می توانیم خود را خواهر و برادر آن ها بدانیم.

مجبور نیستید با روحیه ای از احساس حقارت روبه روی جمعیت بایستید، مجبور نیستید مرعوب آن ها بشوید، شما دست کم به اندازه سایر کسانی که در اتاق حضور دارند و برایشان حرف می زنید به آن اتاق تعلق دارید.

شاید بد نباشد بدانید کسانی که در اتاق حضور دارند با احتمال زیاد دست کم به اندازه شما خجالتی هستند. اغلب ما خجالتی هستیم، این گونه با راحتی بیشتری می توانید بر احساس خجالت خود غلبه کنید.

شما می توانید برای شکستن یخ جلسه با کسی که برای اولین بار با او صحبت می کنید از این سیاست استفاده کنید.  درباره خودشان از آن ها سوال کنید. این گونه موضوعی پیدا می کنید تا درباره اش بحث کنید. در نظر مخاطب، شما یک صحبت کننده عالی به نظر خواهید رسید. چرا؟ به این علت که مردم دوست دارد  درباره خودشان حرف بزنند.

بنجامین دزرائیلی می گوید: «با اشخاص درباره خودشان صحبت کنید تا ساعت ها با شما حرف بزنند».

images - چگونه با دیگران صحبت کنیم ؟

صحبت کردن با دیگران

اولین قاعده صحبت کردن با دیگران : باز کردن سر صحبت

خواه در یک میهمانی باشید یا ضیافت شام، یا روز اول شروع کارتان باشد، یا همسایه جدیدتان را ملاقات می کنید، موضوعاتی که می توانید با آن گفتگویی ایجاد کنید تقریبا نامحدود است.

مارک تو این روزی به شکایت گفت همه درباره هوا صحبت می کنند، اما کسی در این زمینه کاری صورت نمی دهد. و با این حال هوا همیشه موضوعیست که می توانید درباره اش حرف بزنید. به خصوص اگر مخاطب خود را ابداً نمی شناسید صحبت درباره آب و هوا موردی است که همیشه می توانید از آن استفاده کنید.

دومین قاعده صحبت کردن با دیگران : از طرح سؤالات با جواب آری و نه خودداری ورزید

سؤالات با جواب آری یا نه دشمن گفتگوی خوب هستند. این سؤالات به حکم طبیعت خود تنها یک جواب یک کلمه ای دارند.

  • امروز چند شنبه است ؟
  • ساعت چند است ؟

این ها سؤالات خوبی برای یک مکالمه جالب نیستند، اما اگر سؤالات خود را به گونه ای بپرسید که نیاز به پاسخ تشریحی داشته باشد گفتگو ادامه پیدا می کند. به نمونه های زیر توجه کنید:

  • « نظرتان در مورد گران شدن اجناس چیه؟ به نظرتان اوضاع بهتر میشه یا نه ؟»

با این طرز سؤال کردن مخاطب شما نمی تواند با یک جواب آری یا نه صحبت را به انتها بکشاند. در سوالاتی که به شیوه فوق مطرح شوند مخاطب ناگزیر است که صحبت کند و نظرات خود را بازگو نماید.

سومین قاعده صحبت کردن با دیگران : گوش بدهید

اولین قاعده من در مکالمه این است: من تا زمانی که حرف می زنم نمی توانم چیزی یاد بگیرم، من همه روزه صبح ها به خود یادآور می شوم هر حرفی که امروز بزنم مطلبی به من آموزش نمی دهد، بنابراین اگر بخواهم امروز مطالب زیادی بیاموزم باید خوب گوش دادن را تمرین کنم.

برای اینکه خوب حرف بزنید باید یک شنونده خوب باشید، تنها توجه داشتن به مخاطب خود کافی نیست، گوش دادن دقیق به شما امکان بهتری برای پاسخ دادن می دهد، اینگونه می توانید وقتی نوبت صحبت به شما رسید بهتر حرف بزنید اگر بتوانید سؤالات به جا بکنید می توانید یک مکالمه کننده خوب شوید.

دیل کارنگی در کتاب آئین دوست یابی به شکل دیگری به موضوع اشاره می کند. این کتاب تا کنون ۱۵ میلیون نسخه فروش کرده است. کارنگی می گوید «برای اینکه جالب باشی، جالب باش».

او  می افزاید سؤالاتی بکنید که مخاطب شما به جواب دادنش مایل باشد. آن ها را تشویق کنید درباره خودشان و موفقیت هایشان حرف بزنند. فراموش نکنید کسانی که با آن ها حرف می زنید نسبت به خودشان بیش از مسائل شما علاقه دارند. برای کسی که دندانش درد می کند، درد دندان بسیار مهم تر از فحطی در چین است که میلیون ها نفر را می کشد. این بار که با کسی شروع به صحبت می کنید این موضوع را در نظر بگیرید.

چهارمین  قاعده صحبت کردن با دیگران : زبان بدن 

توصیه من این است که زبان تنی که به هنگام صحبت انتخاب می کنید مانند خود صحبت می ماند، طبیعی باشید، با توجه به آنچه دلتان می گوید حرف بزنید.

پنجمین قاعده صحبت کردن با دیگران : ارتباط چشمی

برای داشتن یک گفتگوی موفق به یک جنبه توجه داشته باشید و آن برقراری تماس چشمی است.

برقراری تماس چشمی خوب، و نه تنها در شروع و در پایان گفتگو، بلکه در تمام مدتی که حرف می زنید و گوش می دهید به شما کمک می کند تا یک مکالمه کننده موفق شوید. من وقتی با کسی صحبت می کنم ضمن برقراری تماس چشمی کمی به سمت او متمایل می شوم، این گونه بیشتر تأکید می کنم که به حرف های او توجه دارم.

همان طور که گفتم از همه چیز مهم تر گوش دادن است، اگر به راستی به آنچه گفته می شود گوش بدهید، اگر در چشمان او نگاه کنید موفق تر عمل می کنید. در واقع اگر با تمام وجود به کسی گوش بدهید زبان تن شما هم شکل مطلوب تری خواهد داشت.

و بالاخره باید به یک نکته دیگر در این زمینه اشاره کنم: در حالی که مهم است به هنگام صحبت با اشخاص با آن ها تماس چشمی برقرار کنید نیازی نیست که پیوسته در چشمان آن ها خیره نگاه کنید، برای بسیاری از اشخاص این اقدام ناراحت کننده است، برای شما هم ممکن است به همین شکل باشد. وقتی طرف مقابل حرف می زند و یا وقتی از او سؤالی می کنید با او تماس چشمی برقرار کنید. اگر شما حرف می زنید می توانید تماس چشمی با او را قطع کنید، اما به نقطه ای در فضا هم خیره نشوید، انگار که کسی در اتاق وجود ندارد، و اگر در یک میهمانی حضور دارید از روی شانه های مخاطب خود به سمت دیگر نگاه نکنید انگار که دنبال شخص مهم تری می گردید که با او صحبت کنید. توصیه من این است که نگران طرز صحبت کردن خود باشید و بگذارید که زبان تن شما کار خودش را بکند.

 و در آخر برای اینکه یک صحبت کننده موفق شوید باید بدانید که در ذهن مردم چه می گذرد، باید بدانی که در اخبار دیشب تلویزیون یا خبرهای صبح امروز رادیو درباره چه مطالبی صحبت کردند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند
دانلود رایگان سی صفحه اول کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند