زیپ شده 80x80 - هشت ویژگی مشترک بهترین سخنوران
قدرت کلمات :
شهریور ۱, ۱۳۹۶
images 80x80 - هشت ویژگی مشترک بهترین سخنوران
چگونه با دیگران صحبت کنیم ؟
مهر ۴, ۱۳۹۶
نمایش همه

هشت ویژگی مشترک بهترین سخنوران

Picture1 1200x480 - هشت ویژگی مشترک بهترین سخنوران

مهارت ارائه

اشخاص موفق، سخنوران موفق هستند و بالعکس
اغلب انسانهای موفق، سخنوران موفقی هستند و در این میان هرگز عجیب نیست که عکس این مطلب هم صادق است. اگر توانایی خوب حرف زدن را در خود بهبود بخشیده باشید، موفق خواهید شد. اگر احساس می‌کنید که پیشاپیش یک انسان موفق هستید، اگر بر توانمندی‌های سخنوری خود بیفزایید به موفقیت‌های بیشتر به دست خواهید یافت.

Picture1 300x186 - هشت ویژگی مشترک بهترین سخنوران

آموزش سخنرانی

آیا اشخاص موفقی وجود دارند که نتوانند خود را به خوبی ابراز کنند؟ من فکر نمی‌کنم چنین چیزی وجود داشته باشد، امکانش در حد صفر است، ممکن است در صحبت‌های خودمانی خوب ظاهر نشوند و یا ممکن است سخنرانان بزرگی نباشند، اما در مجموع خوب حرف میزنند و میتوانند به موفقیت و عظمت برسند.
هیچ کس  ترومن رییس جمهور سابق آمریکا را یک سخنران بزرگ ارزیابی نکرد اما خیلی‌ها او را یک رئیس جمهور بزرگ می‌دانند، یکی از دلایلش این بود که در بده و بستانهای سیاسی خوب حرف میزد، با آنکه او یک سخنران بزرگ نبود یک ارتباط برقرارکننده خوب بود و می‌توانست به روشنی منظور خود را بیان کند، او از یک زبان انگلیسی ساده استفاده می‌کرد.
مارتین لوتر کینگ کاملاً متفاوت از ترومن موفق‌تر بود. او یک سخنران استاد بود، او پشت میکروفون روی صحنه تمام مردم کشور را تحت تأثیر قرار می‌داد.
برای اغلب ما بزرگترین خواسته این است که در گفتگوهای روزانه، درجلسات تجاری و اجتماعی خوب حرف بزنیم، وقتی به سخنوران بزرگی می‌اندیشم که با آنها به شکلی صحبت کرده ام به این نتیجه می‌رسم که آنها چندین وجه مشترک دارند.

وجوه مشترک بهترین سخنوران:

۱- آنها از زاویه جدیدی به امور نگاه می‌کنند، درباره موضوعات عادی نظرات غیرمنتظره ای دارند.
۲- دارای افقهای وسیع هستند، به مسائل متعدی می اندیشند، درباره مسائل متعددی صحبت می‌کنند.
۳-پرجوش و خروش هستند، از کاری که می‌کنند لذت می‌برند. به حرفی که ما به آنها می‌زنید علاقه نشان می‌دهند.
۴- پیوسته درباره خودشان حرف نمی‌زنند.
۵- کنجکاو هستند، می‌پرسند«چرا؟» می‌خواهند درباره حرفهایی که به آن می‌زنید علم و اطلاع بیشتری بدست آورند.
۶- از خود همدلی نشان می‌دهند، سعی می‌کنند خودشان را به جای شما قرار دهند و با حرفی که شما می‌زنید رابطه برقرار کنند.
۷- از مشرب خوش برخوردارند، در واقع بهترین سخنوران از لطیفه و قصه در صحبتهایشان استفاده می‌کنند.
۸- هرکدام سبک صحبت خودشان را دارند.

۱- از زاویه جدید نگاه کردن:

اولین ویژگی اغلب کسانی که به طور موفق صحبت می‌کنند این است که آنها از زاویه جدیدی به امور نگاه می‌کنند، درباره موضوعات عادی نظرات غیرمنتظره ای دارند.

به یک موضوع قدیمی با زاویه جدیدی نگاه می کنند

۲- افقهای خود را وسیع کنید:

اگر سفر کنید افق دید خود را وسیع‌تر می‌کنید امااگر خوب به حرفهای دیگران گوش بدهید، حتی مجبور نیستید به حیاط خلوت خانه خود بروید، افق دیدتان خودبه‌خود وسیع‌تر می‌گردد.
موضوع این است که اگر یک مستمع خوب باشید و به صحبت‌های اطرافیان گوش دهد یک صحبت کننده تمام عیار خواهید شد عادت گوش دادن سبب خواهد شد که  شخصیت جالبی باشید که همه بخواهند با شما صحبت کنند.

۳- جوش و خروش:

فکر می‌کنم یکی از دلایل موفقیت من در اجرای برنامه‌هااین است که مخاطبین متوجه می‌شوند من کارم را دوست دارم، اگر به راستی کارتان را دوست داشته باشید و اشتیاق خودتان را به کسانی که با آنها حرف می‌زنید نشان دهید، شانس موفقیت شما بیشتر می‌شود، من این را در مورد اشخاص با حرفه‌های مختلف دیده‌ام،

سخنوران موفق به کاری که می‌کنند اشتیاق دارند و این ظاهر ساختن و سهیم شدن آن با دیگران نه تنها سبب شده که سخنوران خوبی شوند بلکه در رشته کاری خود هم موفق گردند.
حالا به چیزهایی که به آنها علاقه شدید دارید فکر کنید: فرزندانتان سرگرمی‌هایتان، بنگاه خیریه ای که با آنها کار می‌کنید یا حتی کتابی که هم اکنون خواندید. اگر بتوانید در صحبت‌هایتان به اشخاص با چیزهایی که دوست دارید اشاره کنید یک سخنران موفق خواهید بود.

۴-تنها درباره خودتان حرف نزنید:

برای اینکه با همکار یا شریک زندگی خود حرف بزید مسلماً باید به موضوعی درباره خودتان اشاره کنید و به سؤالات مخاطب خود جواب بدهید، اما در این کار افراط نکنید، از طرف مقابل هم سؤال کنید. خوب علی حالا تو بگو، تو کجا کار میکنی؟

۵- کنجکاو باشید:

بهترین سخنوران درباره همه چیز کنجکاو هستند، به همین دلیل است که آنها شنوندگان خوبی هستند و از افقهای وسیع بهره دارند، آنها همیشه مطالب جدیدی می‌آموزند.

۶- همدلی نشان دهید:

ما از صحبت با کسانی لذت می‌بریم که آنها با ما همدل باشند، به احساسات و حرف‌هایمان بها بدهند، وقتی به کسی می‌گوید شغل جدیدی پیدا کرده‌اید انتظار دارید که بگوید«آه خدای من چقدر خوب» اگر بگویید «راستی؟ برای شما کافی نیست، بنابراین اگر در گفتگویی شنونده هستید این کار را بکنید.
اپرا وینفری، مجری برنامه‌های تلویزیونی با مخاطبان خود ارتباط قدرتمندی ایجاد می‌کند، زیرا او با میهمانان خود رابطه‌ای همدلانه دارد، با تماشا کردن برنامه‌های او متوجه می‌شوید که او به حرفهای میهمانان برنامه توجه فراوان می‌کند، این نشانه دیگر یک صحبت کننده خوب است. همه مجریان موفق برنامه های تلویزیونی از این کیفیت برخوردارند، اگر به انها بگویید سرطان دارید با آبله مرغان با شما رفتاری همدلانه را به نمایش می‌گذارند و این را به حضار نشان می‌دهند.

۷- از مشرب خوش استفاده کنید:

مشرب خوش در همه گفتگوها جایگاه ویژه ای دارد، در مواقعی وجودش ضروری است.
وقتی من سخنرانی می‌کنم از قاعده ای پیروی می‌کنم و آن قاعده این است «هرگز حرف های جدی را در زمانی طولانی نزنید» این مطلب درباره گفتگوها شاید بیشتر هم صدق کند.
اما مشرب خوش مثل بسیاری از چیزهای دیگر اگر زوری وجبری باشد به جایی نمی‌رسد بهترین مشربها و بذله گویان را به خوبی می‌دانند.

۸- سبک شما:

رکن مهم دیگر در صحبت کردن سبک و روش شخصی است. سخنوران موفق سبک و شیوه خودشان را دارند. و این روی محبوبیت آنها تأثیر می‌گذارد.در اینجا چهار حقوقدان در نیمه دوم قرن بیستم به ذهن تداعی می‌کنند.آنها نشان می‌دهند که چگونه اشخاص در صحبت کردن سبک و شیوه متفاوت دارند.
ادوارد بنت ویلیامز نرم صحبت می‌کرد. وقتی حرف می‌زد مجبور می‌شدید خودتان را به سمت او متمایل کنید تا حرف‌هایش را بشنوید اینگونه باید توجه بیشتری از خود نشان می‌دادید.
حرفهای محکم و جالب میزد اما صدایش را هرگز بلند نمی‌کرد و در حضور هیئت منصفه و در سر میز شام به همین شکل صحبت می‌کرد.
پرسی فورمن وکیل سرشناس دیگری در محاکمات بود. او سعی می‌کرد در نظر دیگران خوش بنشیند اوکم حرف می‌زد و نطق‌هایش کوتاه بودند. روش او برای بسیاری از ما مؤثر نیست اما برای خود او مؤثر بود.
ویلیام کانستلر یک وکیل پرحرارت است او رفتاری عصبی گونه دارد. روش صحبتی ا با ویلیامز و فورمن تفاوت دارد. آنها هرگز با این شیوه حرف زدن موفق نمی‌شوند.
لوئیس نیزر در صحبت‌هایش ارقام آمار فراوان ارائه می‌کند. کسانی که می‌خواهند از منطق استفاده کنند از صحبت‌های او بهره فراوان می‌برند.

 

برگرفته از کتاب چگونه با هرکسی در هر زمانی و مکانی صحبت کنیم اثر لاری کینگ – با اندکی تغییر و خلاصه کردن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند
دانلود رایگان سی صفحه اول کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند