2 80x80 - قدرت کلمات :
۵راز برای داشتن جذابیت
مرداد ۱۶, ۱۳۹۶
Picture1 80x80 - قدرت کلمات :
هشت ویژگی مشترک بهترین سخنوران
شهریور ۲۹, ۱۳۹۶
نمایش همه

قدرت کلمات :

زیپ شده - قدرت کلمات :

قدرت کلمات:

قدرت کلمات آنقدر زباد هست که هرچه را که بر زبان بیاورید همان را بدست خواهید آورد. واژه ­ها نیز مانند افکار بر وضعیت و شرایط ما تاثیر می­گذارند. کلماتی که از آن­ها استفاده می­کنیم سازندگان نگرش ما هستند و همین کلمات هستند که تعیین می­کنند ما در زندگی چه چیزهایی را جذب و تجربه خواهیم کرد.

اگر مصمم به شاد زیستن هستید باید مواظب حرف­های خود باشید،باید قدرت کلمات را دست کم نگیریم باید دربارهً خود به طور مثبت صحبت کنید. از بی اعتبار ساختن خود بپرهیزید. این حرف به معنای تظاهر به کمال نیست بلکه بدین معناست که با ناله و زاری و گلایه از خود و از شغل و دوستان و خانواده و دیگر اطرافیان نمی­توان به احساس خوبی در مورد خویش دست یافت.

اخیرا شخصی به من مراجعه کرد و گفت: «من از غمگین بودن و افسردگی خسته شده ام دیگر نمی­خواهم باری بر دوش خانواده­ام باشم. دلم می­خواهد شاد باشم. باید چکارکنم؟» من گفتم:« اولین کاری که باید بکنی این است که فقط وقتی دهانت را باز کنی که حرفی مثبت و سازنده برای گفتن داشته باشی.» هفته بعد دوباره او را دیدم و او هنوز بر همان روال گذشته می­نالید! گفت:«من می­خواهم شاد باشم و نیستم. چطور می­توانم تغییر کنم؟» گفتم: «هفته پیش بهترین راه را به تو نشان دادم.» گفت:«اما من هنوز هم شاد نیستم».

 

زیپ شده - قدرت کلمات :

گفتم: «می­دانم و علت این است که هنوز در این مورد به اندازه کافی جدی نیستی. وقتی واقعا جدی شدی، شاد هم خواهی شد».

من هنوز نمی­دانم که آیا او پیام را به درستی گرفته است یا نه! او باید بفهمد که قدرت کلمات بسیار زیاد است و باید به مرحله­ ای برسد که مسئولیت افکار خود را بپذیرد و در مورد انتخاب نوع افکارش جدی­ تر باشد.

موضوع خیلی ساده است وقتی واقعا بهانه کافی برای ناشاد بودن وجود دارد، شخص باید نگرش خود را تغییر دهد، طریقه حرف زدن خود را تغییر دهد و این مستلزم انضباط و صرف تلاش و انرژی است و با این حال خیلی ساده است. اینکه یاد بگیریم خود را مجاز به داشتن چه افکار و گفتن چه حرف­هایی بدانیم ایجاب می­کند که متفاوت از دیگران باشیم و این ویژگی شاخص همه مردم خوشبخت  است.

بعضی­ها این نگرش را اتخاذ می­کنند که «من حاضرم برای شادتر زیستن هرکاری انجام دهم بشرطی که مجبور نباشم چیزی را در خودم تغییر دهم».

متاسفانه این اندازه از تعهد معمولا برای پیشرفت کافی نیست.

گاه موضوع سلامت روانی را بیش از اندازه پیچیده می­کنند. بیمار به پزشک یا روانپزشک مراجعه کرده و برای وضعیت روانی خود یک برچسب دریافت می­کند. حال او چیزی برای سرزنش کردن دارد: «وضعیت» خود. حال دیگر هیولائی هست که برای خود حیاتی جداگانه دارد: «هیولای بیماری» بیمار ممکن است تا این لحظه ضربات و دردها و ناکامی­های بسیاری را تجربه کرده باشد. او بی تردید نیازمند عشق و حمایت و محبت است اما بزرگترین خدمتی که می­توان در حق او انجام داد کمک به او برای درک مسئولیت­های خویش است.

قدت کلمات را باید جدی بگیریم کلماتی که از آن­ها استفاده می­کنیم همیشه پس از تصفیه در ضمیر ناهوشیار ما ته­ نشین شده، بخشی از شخصیت و آرایش روانی ما را شکل می­دهند. و همین کلمات هستند که با دقت میزان جدیت و تعهد ما را برای کسب نتیجه به دیگران اعلام می­کنند. کلماتی وجود دارند که معمولا مانع پیشرفت ما می­شوند. به عنوان مثال هر بار که از کلمه «سعی» استفاده می­کنیم نشان می­دهیم که احاطه لازم را بر اوضاع نداریم. وقتی می­گوییم «سعی می­کنم این کار را به خوبی انجام دهم» یا «سعی می­کنم به موقع برسم» یا «سعی می­کنم شاد باشم» در واقع می­گوییم که ممکن است بتوانیم این کارها را انجام بدهیم و ممکن هم هست که نتوانیم.

جایگزین کردن «می­توانم» به جای «سعی می­کنم» حاکی از حس مبارزه طلبی و رودرروئی است که نتایج بسیار بهتری برای ما به همراه خواهد داشت. شاید به نظر برسد که این پرداختن بیش از حد به جزئیات است، با این حال برای شکل دادن نوع نگرش انسان نسبت به خود و نگرش دیگران نسبت به او حائز کمال اهمیت است!

استفاده از فعل «نمی­توانم» نیز باعث تحلیل توان شخصی فرد می­شود. گفتن «نخواهم کرد» به جای «نمی­توانم» غالبا به واقعیت نزدیکتر است. مثلا جمله «من فردا شما را نخواهم دید» به جای «من نمی­توانم شما را ببینم» نشان می­دهد که فرد بر خود تسلط داشته و تصمیم خود را گرفته است. جملهً «من شنا کردن را یاد نخواهم گرفت» به جای «من نمی­توانم شنا کردن را یاد بگیرم» به این معنی است که شما در این لحظه برای یاد گرفتن شنا آمادگی ندارید و وقتی واقعا اراده کنید می­توانید آن را یاد بگیرید.

منبع کتاب راز شاد زیستن اثر اندرو متیوس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند
دانلود رایگان سی صفحه اول کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند