جدید هوش کلامی برای سایت 80x80 - 5 عادت شجاعانه برای روبه‌رو شدن و پذیرش پاسخ منفی
گزارش کارگاه هوش کلامی در ارتباطات در اهواز- ۲۰ تیرماه ۹۶
تیر ۲۹, ۱۳۹۶
33333333333 80x80 - 5 عادت شجاعانه برای روبه‌رو شدن و پذیرش پاسخ منفی
وبینار هوش کلامی
مرداد ۱۳, ۱۳۹۶
نمایش همه

۵ عادت شجاعانه برای روبه‌رو شدن و پذیرش پاسخ منفی

عادت شجاعانه برای روبه رو شدن و پذیرش پاسخ منفی - 5 عادت شجاعانه برای روبه‌رو شدن و پذیرش پاسخ منفی

آیا گاهی از شدت ترس احساس می‌کنید فلج شده‌اید؟ خوب است. بسیاری از کارآفرینان، مالکان کسب و کار و فروشندگان از فکر اینکه ممکن است پاسخ منفی بشنوند، احساس وحشت می‌کنند. من دلیلش را می‌دانم. اگر شما هم مانند دیگران باشید، یکی از اولین خاطراتی که از دوران کودکی به یاد دارید، پاسخ‌های منفی خانواده به خواسته‌هایتان بوده است: «نه! نمی‌توانم یه شیرینی دیگه بهت بدم»، «نه! اجازه نداری الان بری بیرون».

اما اگر نتوانید مقاومتی را که نسبت به «نه» شنیدن دارید از بین ببرید، هیچ‌گاه نخواهید توانست به اهدافتان دست پیدا کنید. مهم‌ترین ویژگی‌ای که به موفقیت منجر می‌شود، شجاعت است. افراد موفق از فرصت‌ها به خوبی استفاده می‌کنند. آن‌ها استراتژی‌هایی برای مواجه شدن با پاسخ منفی ایجاد می‌کنند و می‌پذیرند که شکست ایستگاهی اجتناب‌ناپذیر و ضروری در مسیر موفقیت است.

من در طول این سال‌ها روش‌هایی ابداع کرده‌ام که به من در روبه‌رو شدن با ترس‌ها و بازیابی شجاعت از دست رفته‌ام کمک کرده‌اند. من اصلا نمی‌دانستم تا این حد شجاعت در من وجود دارد! در ادامه به پنج استراتژی که بیشترین تاثیر را روی من داشته‌اند، اشاره می‌کنم.

۱- اجازه دهید پاسخ منفی شارژتان کند.

لحظه‌ای در مورد قهرمانان ما، کارآفرینان موفق و رهبران فکری تامل کنید. شرط می‌بندم که همه آن‌ها در شرایط دشواری به این موفقیت رسیده‌اند. زمانی که این موضوع را درک کنید، شما نیز به موفقیت خواهید رسید.

.png - 5 عادت شجاعانه برای روبه‌رو شدن و پذیرش پاسخ منفی

قبل از اینکه یک انتشارات کوچک در لندن برای اولین بار تصمیم به چاپ کتاب «هری پاتر» بگیرد، ده‌ها انتشارات دیگر دست رد به سینه نویسنده آن  جی. کی. رولینگ زدند. تازه مدیر آن انتشارات کوچک هم به دلیل اصرارهای دخترش چاپ این کتاب را برعهده گرفت!

شرکت موسیقایی دکا به بیتلز گفته یود: «ما از صدای موسیقی شما خوشمان نمی‌آید؛ ضمنا گیتار هم دیگر به آخر کار رسیده است!».

در چاپ سوم دیکشنری Black’s Law و در مثالی برای توضیح عبارت «غیر ممکن»، از ـسفر به ماه» یاد شده بود.

شجاعت ویژگی‌ای است که به مردم اجازه می‌دهد از پاسخ‌های منفی عبور کنند و قوی‌تر شوند. هیچ کس از درد، رنج و شکست مصون نیست. اما درد می‌تواند شجاعت ایجاد کند و شجاعت می‌تواند قدرت و موفقیت به بار بیاورد.

۲- کارهای بزرگی انجام دهید.

نلسون ماندلا گفته است «من بر این باورم که شجاعت به معنای فقدان ترس نیست؛ بلکه غلبه بر آن است. فرد شجاع کسی نیست که ترس را احساس نکند، بلکه کسی است که بر آن فائق بیاید.»

تماس تلفنی‌ای که از آن می‌ترسید، دقیقا همان تماس تلفنی‌ای است که باید بگیرید.

سوالی که از پرسیدن آن هراس دارید، دقیقا همان سوالی است که باید بپرسید.

مکالمه‌ای که از آن می‌ترسید دقیقا همان مکالمه‌ای است که باید انجام دهید.

امتحانش کنید. همین الان فهرستی از افرادی بنویسید که می‌ترسید یا خجالت می‌کشید با آن‌ها صحبت کنید. آدم‌های بزرگ، آن‌هایی که هنوز احساس می‌کنید آمادگی صحبت کردن با آن‌ها را ندارید؛ همان ترسناک‌ها . این بخش ساده ماجراست. قسمت سخت اما رضایت‌بخش پس از این کار حاصل می‌شود. تلفن را بردارید، در بزنید، نزد آن افراد بروید و به خواسته‌هایتان برسید.

۳- با ترس هایتان مقابله کنید

همه ما ترس هایی داریم و من هم از این قاهده مستثنی نیستم . اما وقتی که دقیقا ترس هایم را مشخص کنم و   از خودم بپرسم که ” بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد چیست ؟” احساس ترس کمتری خواهم داشت. در واقعیت، بدترین اتفاق ممکن این است که شاید احساس خجالت یا بی‌ارزشی داشته باشم و این اتفاق آنقدرها هم بد نیست که بخواهم قید به دست آوردن خواسته‌هایم را بزنم.

زمانی که از امتحان کردن کاری می‌ترسید، بهترین راه حل این است که شجاع باشید و ترس‌هایتان را برای یک دوست یا مشاور بازگویی کنید.

من هرگز به اندازه……. خوب و حرفه‌ای نبودم (جای خالی را با مادر، برادر، همکار یا رقبا پر کنید!).

من واقعا نمی‌دانم دارم چه کار می‌‌کنم.

هیچ حرف جدیدی برای گفتن ندارم.

من یک آدم معمولی‌ام.

مردم به من می‌خندند.

در زندگی‌ام تفاوتی ایجاد نخواهد شد.

آه! کار سختی بود، اما الان احساس بهتری دارم؛ شما هم اگر این کار را انجام دهید، حال بهتری خواهید داشت. لحظه‌ای وقت بگذارید و بزرگ‌ترین ترس‌هایتان را بنویسید. بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد چیست؟

۴- از پاسخ‌های منفی درس بگیرید.

در هر مرحله از کسب و کارتان ممکن است با پاسخ‌های منفی مواجه شوید. اما با استفاده از تکنیک‌های زیر می‌توانید از این پاسخ‌ها درس بگیرید.

قبل از اینکه جوابی بدهید به دقت گوش کنید. در حالت تدافعی قرار نگیرید. نفس عمیق بکشید و اجازه دهید طرف مقابل حرفش را به پایان برساند. از خودتان بپرسید که آیا دلیل او منطقی است؟ شاید اگر فقط کمی اطلاعات بیشتر ارائه کنید، بتوانید اعتماد طرف مقابل را جلب کنید و از او پاسخ مثبت بگیرید.

سوال را با سوال پاسخ دهید. به دقت گوش دهید و پاسخ منفی مشتریان را با یک سوال پاسخ دهید. این روش یکی از کارآمدترین روش‌های ممکن برای کاهش ابهامات موجود در فرآیند فروش است.

۵- شوخ طبع باشید.

باید بدانید که در مذاکرات، استخدام و سخنرانی پاسخ منفی؛ همیشه پاسخ منفی نیست. برای دستیابی به آنچه می‌خواهید، باید شجاعت و مقاومت داشته باشید. زمانی که پاسخ منفی می‌شنوید، به هر دری بزنید تا به نتیجه‌ای مثبت دست پیدا کنید. کارآفرینان معمولی می‌گویند: «من با او تماس گرفتم اما جواب نداد. ایمیل هم فرستادم و پاسخ نداد. احتمالا علاقه‌ای به این معامله ندارد.» این روزها مردم پرمشغله‌تر از همیشه هستند. اگر اولین پاسخی که به شما داده‌اند، پاسخی منفی است، به دلیل این نیست که آن‌ها هیچ علاقه‌ای به این معامله ندارند، بلکه فقط به آن معناست که شما هنوز به اولویت آن‌ها تبدیل نشده‌اید.

خلاق باشید. کاری که باید انجام دهید این نیست که هر بار با پیامی تکراری به سراغ مشتریانی بروید که قبلا دست رد به سینه شما زده‌اند. کمی خلاقیت داشته باشید! به عنوان مثال یکی از بزرگترین قراردادهایی را که تا به حال بسته‌ام به لطف خرید چند پیتزا و سرودن یک شعر به دست آوردم! چطور؟ یکی از مشتریان مورد نظرم هیچ‌گاه تلفنم را پاسخ نمی‌داد و هر بار که زنگ می‌زدم، مسئول دفترش می‌گفت او در جلسه است. با خودم گفتم اگر واقعا این طور باشد، او حتی فرصت بیرون رفتن از اتاق کار و خوردن ناهار را هم ندار. بنابراین تصمیم گرفتم از یکی از پیتزا فروشی‌های خوب شهر چند پیتزا سفارش دهم و با این بیت شعر به دفتر کارش بفرستم:

هوا آفتابی است یا بارانی؟

هوای کسب و کار همیشه خوب است!

می‌دانم که سرتان حسابی با کار و بار شلوغ است.

اما آیا وقت آن نرسیده که با هم صحبت کنیم؟

به همکاری‌مان فکر کنید.

به منافع آینده.

پس لطفا وقتی آخرین تکه پیتزا را نوش جان کردید، تلفن را بردارید و به من افتخار دهید!

فکر می‌کنید چه اتفاقی افتاد؟ بعد از ۹۰ دقیقه او با من تماس گرفت و یکی از بزرگترین قراردادهای عمرم را بستم

شجاعت چیزی ذاتی نیست. باید تمرینش کنید. اگر بخواهید صبر کنید تا سر فرصت ترستان بریزد، ممکن است موقعیت‌های خوب را از دست بدهید.

 

منبع : مجله خلاقیت

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند
دانلود رایگان سی صفحه اول کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند