چهل اشتباه مهلک سخنرانان حرفه ای که آنها را نفله می کند- قسمت ۲
مهر ۲۳, ۱۳۹۵
ارائه مطلب یا پرزنتیشن-ارائه مطلب یا پرزنتیشن (Presentation ) چیست ؟
آبان ۳۰, ۱۳۹۵
نمایش همه

شور و اشتیاق – شور و اشتیاق سخنران

شور و اشتیاق – شور و اشتیاق سخنران

سوخت موتور سخنرانی، شور و اشتیاق سخنران است و برای اینکه سخنرانی ما عالی با شد باید شور و هیجان داشته باشد یادمان با شد در یک سخنرانی عالی تقریبا ۵۰ درصد محتوا تأثیرگذار است و ۵۰ درصد دیگر نحوه ارائه سخنران تأثیرگذار است لذا برهمین اساس بعنوان یک سخنران پر شور و با اشتیاق باید دارای ویژگی‌های زیرباشیم.

 images

هیتلر کسی  که بوسیله شور و هیجان در سخنرانی توانست قدرت را در آلمان بدست گیرد

 

الف) پر انرژی باشیم:

دیل کارنگی در کتاب آیین سخنرانی خود می گوید «انرژی مثل آهن رباست دارای قوه جاذبه است و افراد را به سوی خود می کشاند و مردم مثل غازهای وحشی که در گندم زار جمع می شوند به دور سخنران پرانرژی و پر شور و اشتیاق حلقه می زنند. »

برای اینکه خوب و رسا صحبت کنید به انرژی نیاز دارید قبل از سخنرانی‌های کوتاه غذایی سبک بخورید و نیز استراحت کنید این کار باعث می‌شود که ذهن تان در طول سخنرانی کاملاً هوشیار و فعال باشد اما قبل از سخنرانی‌های بلند، مثل سمینارهای نیم روزه یا یک روزه خوب غذابخورید و

خوردن پروتئین نیز ضروری است و فراموش نشود. البته نه آنقدرپرخوری کنیم که خونی که باید به مغز برود به جای آن به معده برود و صرف هضم غذا گردد. همچنین تجربه شخصی ام به من می گوید که باید بین غذا خوردن و ایراد سخنرانی باید کمی فاصله باشد و در این فاصله استراحت کرد.

و برای اینکه مطمئن شوید بهترین صدا را داریم قبل و در حین سخنرانی آبی را بنوشید که دمای آن با دمای اتاق یکی باشد آب سرد با تکه‌های یخ، تارهای صوتی را سرد می‌کند و صمیمیت صدایتان را کاهش می‌دهد.

 

 ب) موضوعی را برای سخنرانی انتخاب کنید که به آن علاقه دارید:

وقتی موضوعی را انتخاب می‌کنید که به آن علاقه دارید و درمورد آن نیز تجاربی دارید در شما شور و هیجان تولید می‌شود و تأثیرگذاری سخن شما چندین برابر می‌گردد چون آن وقت این سخنرانی از عمق وجود شما نشات گرفته و در آن صداقت و صمیمیت است مثلا شما از علاقمندان پروپا قرص فوتبال هستید و همه بازیها را می بینید قطعاً وقتی در مورد فوتبال صحبت می‌کنید با شور و هیجان بیشتری صحبت می‌کنید تا در مورد دیگر ورزش‌ها. دیل کارنگی در کتاب آیین سخنرانی می گوید «بهترین و بزرگترین سخنرانی‌های تاریخ، آن‌هایی بوده اند که سخنران با پوست و استخوان خود آنها را لمس و احساس کرده است»

 

ج) احساس خود را درباره موضوع سخنرانی بیان کنید:

هر سخنرانی دارای سه رکن اساسی است اخلاق، منطق و احساس. که مهم ترین آنها احساس است اگر سر یک سخنرانی منطق و استدلال باشد بی شک قلب یک سخنرانی احساس است اگر بخواهیم یک سخنرانی پر شور و با هیجان داشته باشیم باید حتما احساس خودمان را در آن سخنرانی بیان کنیم پاسکال گفته است که« دل برای خودش استدلال‌هایی دارد که عقل از آن خبر ندارد»

مثلا اگر به ناحق پلیس شما را جریمه کرده؛ لازم است که ماجرا را با جزئیات بیان کنید و احساس خودتان را درآن لحظه در مورد آن پلیس و یا رفتارش بیان کنید احساسات خود را پنهان نکنید به حاضران تفهیم کنید که به صحبت‌های خود علاقمند هستید تا آنها نیز با علاقه به صحبت‌های شما گوش دهند.

 د) طوری رفتار کنیم که انگار واقعا پر انرژی و پرنشاط هستیم:

پروفسور ویلیام جیمز، پدر روانشناسی جدید می گوید «به نظر میرسد که عمل به دنبال احساس می‌آید اما واقعیت این است که عمل و احساس با هم پیش می روند. بنابراین با تنظیم ارادی اعمال، می‌توان به طور غیر مستقیم احساس را در خود کنترل کنیم» پس اگر میخواهید روی سن با نشاط و پرانرژی باشیم بهترین راه این است که به شادی و نشاط بپردازیم و به گونه‌ای رفتار کنیم که انگار واقعا شاد و پرنشاط هستیم.

 

images-1

آنتونی رابینز یکی ازبهترین سخنرانان انگیزشی دنیا -همیشه پر شور و هیجان

 و) ایستاده ودر حال حرکت سخنرانی کنیم:

سخنرانانی که ایستاده و درحال حرکت سخنرانی می‌کنند انرژی بیشتری از خود ساطع می‌کنند و به مخاطبین انرژی بیشتر می‌دهند فقط از حرکت به سمت جلو و عقب خودداری کنید چون این حرکت معمولا ناشی از اضطراب است بجای آن در عرض سن حرکت کنید.

 

 ز) کمی بلند تر و رساتر سخنرانی کردن:

در حالت عادی اگر حدود ۲۵ درصد صدای سخنران بلند تر و هم سریع تر از میانگین صدای مخاطبین باشد انرژی صدایش بسیار افزایش می‌یابد.

کلام پر انرژی، کلامی است که دهان به اندازه کافی باز می‌شود و هوای کافی از دهان خارج می‌شود و هرچه دهان بیشتر باز شود و هوای بیشتری خارج گردد کلام قوی تر و شمرده تر و واضح تر خواهد بود برای این کار باید تمرینات تنفسی و تقویت ماهیچه‌های لب و دهان را مرتبا تمرین و تکرار کنیم.

همچنین استفاده مناسب از مکث‌ها ی به موقع، زیر و بمی صدا و بالا و پایین آوردن صدا و سریع و کند کردن صدا می‌تواند صدا را جذاب تر و پر انرژی تر نماید برای توضیحات بیشتر به فصل فن بیان مراجعه کنید.

 

 ل) استفاده از زبان بدن و حرکات نمایشی:

استفاده از زبان بدن و فنون بازیگری باعث جذاب تر شدن سخنرانی می‌گردد بهترین مثال برای این موضوع فیلم‌های چارلی چاپلین است که با استفاده هنرمندانه از زبان بدن و حرکات نمایشی هنوز بعد از گذشت یک قرن هنوز فیلم‌هایش جذاب و زیبا هستند

بهمن دهقانی
بهمن دهقانی
من بهمن دهقانی نویسنده کتاب « سخنرانی به زبان ساده » و مدرس فن بیان و سخنرانی هستم
دانلود رایگان کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند
دانلود رایگان سی صفحه اول کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند