گزارش کارگاه کنترل ترس از سخنرانی – آموزش سخنرانی
شهریور ۲۸, ۱۳۹۵
چهل اشتباه مهلک سخنرانان حرفه ای که آنها را نفله می کند- قسمت ۲
مهر ۲۳, ۱۳۹۵
نمایش همه

سخنرانی -چگونه سخنرانی کنیم

سخنرانی -چگونه سخنرانی کنیم

برای اینکه بدانیم چگونه سخنرانی کنیم تصور کنید که تیم ملی فوتبال ایران بعنوان نماینده قاره آسیا می خواهد با تیم ملی برزیل بعنوان نماینده قاره آمریکا یک دیدار حیثیتی برگزار نماید.

این بازی برای من بعنوان تماشاچی نود دقیقه است که با سوت داور شروع و با سوت داور پایان می‌یابد اما برای بازیکنان تیم ملی بازی نود دقیقه نیست و با سوت داور هم شروع نمی‌شود بلکه از روزها و هفته‌ها قبل شروع می‌شود.

images-2

تیم ملی از روزها یا هفته‌ها قبل به اردوی تدارکاتی میرود تا بازیکن‌ها بتوانند آمادگی‌های لازم را کسب نمایند چون خیلی روشن است که بدون آمادگی به مسابقه رفتن نتیجه اش یک شکست سنگین است قبل از انجام بازی، بازیکن‌های تیم ما ازروزها یا هفته‌ها قبل روی بهبود آمادگی‌های جسمانی، تکنیک‌های فردی، تاکتیک تیمی، خوب تمرین می‌کنند تیم مقابل را خوب تحلیل کرده و به یکدیگر روحیه می‌دهند و روحیه تیمی و اعتماد به نفس خود را بالا می برند

بازیکنان در طول بازی سعی میکنند تمام آن تکنیک‌ها و تاکتیک‌هایی را که روزها وهفته‌ها تمرین کرده اند را بخوبی در مستطیل سبز زمین بازی اجرا کنند و خوب بازی کنند و ازفرصت‌ها خوب استفاده کنند قطعاً هرچه بهتر وبیشتر تمرین کرده باشند بازی بهتر و قوی‌تری انجام می‌دهند و توانایی خوب بازی کردن آنها بستگی به میزان تمریناتی دارد که قبلا انجام داده‌اند. و بعد از بازی، مربی، کادر فنی و بازیکن‌ها دور هم جمع می گردند، فیلم بازی را دوباره بازبینی می‌کنند نقاط ضعف و قوت فردی و تیمی را تحلیل کرده و برای رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت در تمرینات بعدی برنامه‌ریزی می‌کنند.

یک سخنرانی هم دقیقا شبیه یک مسابقه فوتبال است برای اینکه بدانیم چگونه سخنرانی کنیم باید دانست که سخنران باید از روزها و هفته‌ها قبل خودش را آماده نماید تکنیک‌های فن بیان را تمرین کند متن سخنرانی را آماده و تمرین کند مخاطبین و انتظارات آنها را بشناسد جهت کنترل ترس از سخنرانی وافزایش اعتماد به نفس  تکنیک‌های آن را تمرین نماید وبرای سخنرانی لباس مناسب بپوشد و درطول سخنرانی، تمام آنچه را که قبلا آماده و تمرین کرده است را بخوبی اجرا نماید و قطعاً میزان موفقیت سخنرانی به این بستگی دارد که سخنران چقدر قبلا تمرین کرده باشد.

سخنران باید بعد از سخنرانی نیز کار خود را تحلیل نماید و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی نماید و برای رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت برنامه‌ریزی و تمرین نماید.

سخنران همچنین باید یک شروع قدرتمند و همراه با جلب توجه داشته باشد و در طول سخنرانی باید مخاطبین را میخکوب نماید و از ابزارهای سخنرانی مثل داستان گویی ، طنز ،تماس چشمی مناسب ، لبخند، زبان بدن  و …. بخوبی استفاده نماید و در پایان سخنرانی ، پرسش ها را مدیریت نماید و یک پایان به یادماندنی و موثر داشته باشد

 

بهمن دهقانی
بهمن دهقانی
من بهمن دهقانی نویسنده کتاب « سخنرانی به زبان ساده » و مدرس فن بیان و سخنرانی هستم
دانلود رایگان کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند
دانلود رایگان سی صفحه اول کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند