پرسش و پاسخ -هنر مدیریت پرسش و پاسخ در سخنرانی
شهریور ۷, ۱۳۹۵
گزارش کارگاه کنترل ترس از سخنرانی – آموزش سخنرانی
شهریور ۲۸, ۱۳۹۵
نمایش همه

پوشش سخنران – ظاهر و پوشش مناسب یک سخنران چیست ؟

 پوشش سخنران –

قاعده کلی درپوشش سخنران این است که همیشه سخنران باید مشابه یا بهتر از مخاطبان لباس بپوشید شما باید حرفه ای به نظر برسید و در ضمن هیچ چیزی در لباس شما یا ظاهرتان نباید توجه مخاطبان را ازشما و یا پیامتان منحرف کند مردم اول در مورد لباس تان قضاوت می‌کنند بعد در مورد خودتان. لذا در سی ثانیه اول در مورد شما قضاوت صورت می‌گیرد به همین دلیل، ظاهر، لباس وحالت ایستادنتان بسیار مهم است.

آنتونی رابینز سخنران انگیزشی و نویسنده کتاب‌های بسوی کامیابی یکی از سمینارهایش را با شلوارک اجرا کرد و استیو جابز کلیه برنامه‌ها ی معرفی محصولات شرکت اپل را که برنامه‌های بزرگ وجهانی هستند را با لباس اسپرت و راحت اجرا می‌کند و به لحاظ فرهنگی هیچ خرده ای برآنها نمی‌توان گرفت چون این گونه پوشش در فرهنگ آمریکایی پذیرفته شده است اما درفرهنگ ما ایرانی‌ها این گونه پوشش کاملاً غلط بوده ویک خودکشی حرفه ای برای سخنران است قطعاً اگر آنتونی رابینز و استیو جابز هم در ایران بودند با لباس رسمی سخنرانی می‌کردند چون اعتبار و جایگاه اجتماعی خود را ازدست میدادند.

وضعیت ظاهری و پوشش سخنران بسیار مهم است و تابع شرایط مختلف فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و غیره است مثلا همانطور که نپوشیدن کروات توسط سخنرانان در ایران در یک جلسه رسمی یک امر طبیعی و عادی است در آمریکا پوشیدن کروات در یک جلسه رسمی نیز امری طبیعی و عادی است لذا بسته به نوع فرهنگ و موقعیت، پوشش سخنران متفاوت است اما در فرهنگ ما ایرانی‌ها در جلسات رسمی و نیمه رسمی اگر سخنران کت و شلوار نپوشد و رسمی نباشد، برای او هزینه‌های سنگینی در بر خواهد

داشت اول اینکه اعتبار و جایگاه سخنران در نظر مخاطبین پایین می‌آید و دوم اینکه سخنران بخشی از مخاطبین خود را از دست می‌دهد و آن مخاطبین در دیگر برنامه‌های آن سخنران دیگر شرکت نمی‌کنند.اگر باور نداریدمی‌توانید خودتان این موضوع را تجربه کنید.

یک قاعده دیگه ای هم وجود دارد که می گوید “سخنران باید مشابه مخاطبین لباس بپوشیم اما لباسش از لحاظ کیفی بهتر باشد” مثلا وقتی برای دانش آموزان سخنرانی می‌کنیم بهتراست لباس راحت  غیر رسمی بپوشیم تا بتوانیم راحت تر ارتبا ط برقرار کنیم و لباس رسمی ماتع برقراری ارتباط است 

در خصوص زدن کروات باید قبل از هر چیز سخنران مخاطب شناسی انجام دهد در عرف ما و درمیان عامه مردم استفاده از کروات بیشتر سلیقه ای است عده ای از مردم از سخنران با پوشش کروات خوششان می‌آید و عده ای دیگر نمی پسندند و عد ه ای هم برایشان فرقی نمی‌کند اما نکته مهم این است که تجربه ثابت کرده که سخنرانانی که از کروات استفاده می‌کنند جمع زیادی از مخاطبین خود را از دست می‌دهد لذا توصیه اکید می‌گردد از پوشیدن کروات در محافل و سمینار‌های عمومی خودداری کنید مگر در محافل علمی و خاص.

لباس رسمی برای آقایان عبارت است از کت و شلوار هم‌رنگ و یک‌دست به همراه کفش مشکی ساده.

کت‌های مردانه انواع مختلقی دارند. رسمی‌ترین آن‌ها کت‌های دو دکمه هستند. در لباس رسمی آقایان نیز کفش و کمربند، یک‌رنگ هستند.

ترکیب کت و شلوار سرمه‌ای و پیراهن سفید ساده برای آقایان، و همچنین مانتو شلوار سرمه‌ای برای خانم‌ها رسمی‌ترین حالت بوده و بسیار قدرت‌‌مند است. توصیه می‌شود اگر می‌خواهید تأثیرگذارتر باشید و قدرتمندتر به نظر برسید حتماً از این ترکیب استفاده کنید.

بعد از رنگ سرمه‌ای، رنگ‌های طوسی، زغالی، مشکی و کرمی هم به ظاهر شما رسمیت می‌بخشند. با توجه به شرایط زمانی و مکانی سخنرانی، می‌توانید از رنگ‌های بعدی هم در پوشش خود استفاده کنید.

 

چند نکته‌ی بسیار مهم:

  • مهم است که جوراب با شلوار هم‌رنگ باشد. مبادا با جوراب روشن و شلوار تیره حاضر شوید. چون باعث جلب توجه و حواس پرتی مخاطبان می گردد
  • حتی در مواقعی که لزومی به پوشش رسمی نیست؛ سعی کنید ترکیب لباس شما از نظر رنگ، یکنواخت و در اصطلاح، ست باشد.
  • اگر لباس نو خریده اید و هنوز با اون لباس خیلی راحت نیستید برای اولین بار در سخنرانی آن را نپوشید چون توی سخنرانی ممکنه نتوانید اون حرکات دست یا زبان بدن را که مد نظرتان است را بخوی انجام دهید و کمی احساس ناراحتی کنید و حواس وتوجه شما کمی پرت گردد

 

 

 

بهمن دهقانی
بهمن دهقانی
من بهمن دهقانی نویسنده کتاب « سخنرانی به زبان ساده » و مدرس فن بیان و سخنرانی هستم
دانلود رایگان کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند
دانلود رایگان سی صفحه اول کتاب
برای دانلود آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا کتاب را برای شما ارسال کنیم.
اطلاعات شما هیچوقت با نفر سومی اشتراک گزاری نمیشوند